Aktualności

26
lip

Zapraszamy na kawę!

Od 4 sierpnia bardzo serdecznie zapraszamy do Drulit. W Pałacu rusza nasza przytulna kawiarnia.

30
mar

Przymusowa licytacja

W regionalnym piśmie “Preussische Provinzial-Blätter” z 1831 roku (B. VI) znajdujemy potwierdzenie informacji, że  Gotthilf Wilhelm Adolph Theodor v. Besser nabył dobra w Drulitach, Tompitach i młyn w Klepinie w drodze przymusowej licytacji.

30
mar

Nagroda dla Gustava Sthamera jako hodowcy owiec

„Agronomische Zeitung” z 15 października 1863 podała, że na wystawie owiec zorganizowanej w ramach 24. Zgromadzenia Rolników i Leśników w Królewcu (24 Versammlug der Land- und Forstwirthe zu Königsberg) pierwszą i drugą nagrodą w kategorii owiec hodowanych ze względu na cienką wełnę czesankową uhonorowano Sthamera z Drulit. Zwycięzca otrzymał odpowiednio 50 i 25 talarów.

28
lut

Cegielnia w Drulitach i katalog Schlickeysena

Po wycieczce do Jeziora śladem cegieł wyprodukowanych w Drulitach, udało się zdobyć kolejną porcję wiedzy na temat miejscowej cegielni – wiemy już, kiedy, za ile oraz jakiego typu prasę ceglarską zakupiono, by usprawnić pracę tutejszej wytwórni. Zapraszamy do lektury pod tym linkiem

Stuttgart, Württembergische Landesbibliothek, Cod. theatr. 2061
23
lut

Adolf von Hake i jego Sophonisbe

Stuttgart, Württembergische Landesbibliothek, Cod. theatr. 2061

Adolf von Hake  ̶  dawny właściciel Drulit, pierwszy landrat powiatu pasłęckiego (1818-1842), weteran spod Jeny i Waterloo, dowódca legionu krymskiego w forcie Murray, a od 1857 roku dowódca II pułku w afrykańskim Berlinie / British Kaffraria – posiadał również talent poetycki. Jego nazwisko wzmiankowano m.in. w książce Heinricha Kurza Geschichte der deutschen Literatur mit ausgewählten Stücken aus den Werken der vorzüglichsten Schriftsteller [Historia literatury niemieckiej wraz z wybranymi fragmentami dzieł najwyborniejszych pisarzy] (Leipzig 1872, tom IV), gdzie chwalono „prosty, lecz szlachetny język” jego tragedii Sophonisbe.

Von Hake opublikował ją w 1839 roku. Choć skromna objętościowo, „tragedia w jednym akcie” zebrała pozytywne recenzje (o czym piszemy tutaj). Co więcej, wzbudziła zainteresowanie dawnego teatru dworskiego (Hoftheater) w Stuttgarcie. Dzięki życzliwości pracownic Württembergische Landesbibliothek Dwór Drulity dysponuje scanami kilku stron rękopisu Sophonisbe (w katalogach biblioteki jako autor dziełka omyłkowo figuruje Anton von Hake). Najpewniej nie chodzi jednak o pismo samego autora; przypuszczalnie tragedia została przepisana na potrzeby teatru przez profesjonalnego kopistę.  Tak czy inaczej, dawny gospodarz Drulit, starosta i wojak nie przestaje zadziwiać barwnością swego życiorysu.

Stuttgart, Württembergische Landesbibliothek, Cod. theatr. 2061
Stuttgart, Württembergische Landesbibliothek, Cod. theatr. 2061
23
lut

Mroźna zima powoli nas opuszcza

Mroźna zima powoli nas opuszcza, w powietrzu czuć już zbliżającą się wiosnę, jest to zatem chyba ostatni moment, by przypomnieć tradycyjną technikę wykonywania przepięknych, wzorzystych rękawiczek przez wschodniopruskie gospodynie.

Cegła|galeria
22
lut

Wycieczka do Jeziora

Dziś nie ma śladu po cegielni parowej w Drulitach (Dampfziegelei Draulitten), ale z powstałych w tutejszym majątku cegieł wzniesiono przecież budynki istniejące do dziś. Jednym z nich jest kościół w Jeziorze w gminie Markusy. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z naszej wycieczki do tej wsi.

Widok z mostu Drulity
06
lut

Nowy tekst w naszej Biblioteczce

Zima 1855 roku była w Drulitach ostra i groźna, lecz nie tylko z powodu mrozu. Zapraszamy do lektury nowego tekstu zamieszczonego w naszej Wirtualnej Biblioteczce!

Ogłoszenie o sprzedaży baranów z miejscowej hodowli
21
sty

Ogłoszenie sprzed półtora wieku

Drobne znalezisko prasowe, a cieszy – dziś mijają 152 lata od ukazania się w „National-Zeitung” z 21 stycznia 1865 roku ogłoszenia podpisanego nazwiskiem właściciela Drulit Gustava Sthamera o uruchomieniu sprzedaży baranów z miejscowej hodowli  ̶  po cenach „niskich” i „dostosowanych do czasów”.

05
sty

Kwartalnik „Prowincja”

Z radością odnotowujemy, że nasz księgozbiór powiększył się tej zimy o kolejne zeszyty kwartalnika „Prowincja”, pisma poświęconego literaturze, kulturze i historii Dolnego Powiśla oraz Żuław. W najnowszym, dwudziestym szóstym już tomie znów spora dawka poezji, recenzji, a przede wszystkim interesujących głosów o kulturze. Gorąco zachęcamy do lektury, a Wydawcy, którym jest Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich „Taka Gmina” ze Sztumu, dziękujemy za nadesłanie Dworowi Drulity również innych ciekawych pozycji współtworzących Bibliotekę Kwartalnika „Prowincja”.

12
gru

Życzenia świąteczne

Drodzy Przyjaciele Pałacu Drulity!

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia składamy najserdeczniejsze życzenia radosnego świętowania i wszelkiej pomyślności w Nowym Roku 2017. Oby obfitował w nowe pomysły i siły do ich realizacji!

Z pozdrowieniami

Fundacja Kanał Elbląski – Drulity – Wspólna Historia

 

Liebe Freundinnen und Freunde des Gutshauses Drulity,

wir wünschen Ihnen ein frohes Weihnachtsfest und einen guten Rutsch ins Neue Jahr 2017 – mit vielen neuen Ideen und Kraft für ihre Realisierung!

Herzliche Grüße von Ihrer Stiftung Kanał Elbląski – Drulity – Wspólna Historia